KINO ve Vodňanech

18.07.2023
V polovině 70. let stály vstupenky od čtyř do šesti korun, v polovině 80. let to bylo mezi šesti a osmi korunami, o deset let později pak 20 Kč a více.
KINO ve Vodňanech

Městské kulturní středisko je od počátku spjato s filmovým promítáním. Většina obyvatel celou budovu nazývá jednoduše „kino“. Od otevření se hrálo několikrát týdně – obvykle v pondělí, ve středu, v pátek a neděli, často i dvě představení za den. V kině se konaly také slavnostní celostátní premiéry filmů, mnohdy s návštěvou filmové delegace. Šlo například o premiéru filmu Případ mrtvého muže v roce 1975, pohádky Jak se budí princezny v roce 1978 nebo normalizační komedie Poprask na silnici E44 v roce 1979. V polovině 70. let stály vstupenky od čtyř do šesti korun, v polovině 80. let to bylo mezi šesti a osmi korunami, o deset let později pak 20 Kč a více. V roce 2000 vyšla návštěva vodňanského kina přibližně na 40 Kč, v dnešní době, tedy o dvacet let později si diváci připlatí o 100 Kč více. Co se letního promítání týče, kino Na zámečku bylo v provozu do roku 1990, pak majitelé areálu nedali další souhlas s využíváním areálu pro tyto účely. Od té doby prostor pro letní kino ve Vodňanech chybí. Od roku 2021 se pro letní promítání využívá zadní trakt budovy kulturního domu, bíle natřená plocha části fasády slouží jako plátno. Z důvodu malé návštěvnosti kina a drahého provozu velkého kinosálu se v 90. letech pokoušel tehdejší ředitel Jiří Pokorný provozovat filmový klub v kavárně a promítat videokazety se staršími filmy, byl zde ale problém s autorskými právy a tehdejší legislativou, tak se od tohoto konceptu upustilo. Kino pak pravidelně promítalo celoročně v pondělí a ve středu, až do uzavření kulturního domu v době covidové pandemie. Za socialismu nebylo úředně dovoleno školákům chodit na večerní filmová představení a někteří ze zaměstnanců byli nabádáni, aby na případné provinilce žalovali ve škole. Nutno podotknout, že nežalovali.

Další aktuality

Kniha Vodňanské mozaiky - KD50 k zakoupení!

Kniha Vodňanské mozaiky - KD50...

V KD během předprodeje nebo v Infocentru dle jejich otevírací doby...
Projekt VIVAT PIMPRLATA - revitalizace původních loutek

Projekt VIVAT PIMPRLATA - revitalizace...

Díky prostředkům z projektu Vivat Pimprlata byla zahájena revitalizace původních loutek – marionet divadelního souboru Pimprlata Vodňany...
Kašpárek je zase zpátky a zve všechny děti na pohádky

Kašpárek je zase zpátky a zve...

Loutkový soubor PIMPRLATA zahajuje novou divadelní sezónu.
Ostrava - zakládání asociace kulturních center

Ostrava - zakládání asociace...

Setkání lídrů kulturních organizací, domů a center v ČR a zakládání Asociace kulturních center AKCE...
Revitalizace interiéru KD Vodňany

Revitalizace interiéru KD Vodňany

Program rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu
Merch VRD k dostání v kavárně Magnet!

Merch VRD k dostání v kavárně...

Trvalo nám to...
VÝMĚNA PROJEKČNÍHO PLÁTNA

VÝMĚNA PROJEKČNÍHO PLÁTNA

Dne po 12. 6. 2023 proběhla v kulturním domě výměna plátna za nové...
Kalendárium | květen 2023

Kalendárium | květen 2023

Přehled akcí MěKS Vodňany pro květen.