Obrazy Petry Herotové v kavárně Magnet

20.10.2022
Výtvarnice Petra Herotová, kurátorka městské galerie v Týně nad Vltavou, vystavuje své obrazy v kavárně Magnet.
Obrazy Petry Herotové v kavárně Magnet

Bílá stěna kavárny Magnet doslova vybízí k umístění výtvarného díla...Cyklus výstav v této sezóně zahájil spolek Vodňany žijou výstavou Cesta poezie, která byla ukončena 14. 10. 2022.

Kurátor Jiří Ptáček představil v neděli 16. 10. 2022 v kavárně Magnet obrazy výtvarnice Petry Herotové. 

K jejím dílům uvádí:


Víte, že v šuplíku můžete mít založenou revoluci? Nebo si s ní otírat zamaštěné brýle? V kresbách a kolážích, které kavárně Magnet zapůjčila výtvarná umělkyně Petra Herotová, se o tom můžete přesvědčit. Spolu s dalšími vznikly v roce 2016, když se soustředila na všední předměty, které na sobě nesou obrazy avantgardního umění. Třeba na papírové kapesníčky à la Piet Mondrian, nebo na hadřík k čistění brýlí s potiskem suprematistického obrazu z počátku 20. století.


Když před sto lety mladí umělci a umělkyně začali zásadně měnit výtvarné umění, divadlo, hudbu nebo literaturu, nešlo jim o nic menšího než připravil lidi na obrovskou změnu ve společnosti. Předjímaly zlomové chvíle, které musí přijít, abychom byli svobodnější, spravedlivější a vzájemně si rovnější. Zlomy nastaly, ale kýžené výsledky nakonec nepřinesly. Avantgardě se podařilo ovlivnit hlavně to, jak dnes vypadá výtvarné umění, architektura nebo design. V tom nejzásadnějším ale z řady důvodů selhala. Zůstala po ní umělecká díla, jež se postupně stala muzejními exponáty a tržními komoditami.


Petru Herotovou zaujalo, že si dnes lze koupit například zápalky s obrázkem avantgardního umění. Nebo že si v muzejním shopu můžete vybavit pracovnu věcmi vyzdobenými těmi kdysi nejradikálnějšími geometrickými abstrakcemi. Její kresby a koláže jsou příběhem umění, které změnilo náš vkus, ale ze života nám povětšinou změnilo jen jeho povrch. Po domluvě s budějovickým kurátorem umění Jiřímu Ptáčkovi své práce Magnetu na rok půjčila, aby doplnily zbrusu nový interiér kavárny. Za rok si je vezme zpět a jejich místo zaujmou díla jiného současného výtvarníka*ce.


A proč začínáme právě Petrou Herotovou? Nejenže je výraznou českou umělkyní střední generace, ale v podstatě i naší sousedkou. Byť pochází z Ostravy a vysoké školy studovala v Brně a Praze, už více jak deset let žije v jihočeském Týně nad Vltavou. Mimo jiné zde působí jako dramaturgyně městské galerie. Rozjeďte se tam, dělá moc zajímavé výstavy.


Za svou vlastní tvorbu Herotová získala hne po škole cenu StartPoint pro čerstvé absolventy*ky evropských uměleckých škol. Později postoupila i do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého pro nejzajímanější mladé české umělce*kyně. Vybrána byla také mezi pětici výtvarníků*ic „českého ročníku“ Ceny Dorothea von Stetten v německém Bonnu. V roce 2012, tedy krátce po příchodu do jižních Čech, představila její práci Galerie současného umění a architektury - Dům umění v Českých Budějovicích. O pět let později měla v Budějovicích další výstavu, tentokrát v Galerii Měsíc ve dne. Jižními Čechami se ovšem její akční rádius neuzavírá. Vloni její kresby vybrali do Východoslovenské galerie v Košicích na velkou přehlídku Kvantová pole. Výstavy měla v řadě pražských galerií, ale například i v  Brně, Chebu nebo Ostravě. A právě v Galerii výtvarného umění Cheb poprvé vystavila i kresby s pouzdrem a hadříky na brýle.   

Další aktuality

Kniha Vodňanské mozaiky - KD50 k zakoupení!

Kniha Vodňanské mozaiky - KD50...

V KD během předprodeje nebo v Infocentru dle jejich otevírací doby...
Projekt VIVAT PIMPRLATA - revitalizace původních loutek

Projekt VIVAT PIMPRLATA - revitalizace...

Díky prostředkům z projektu Vivat Pimprlata byla zahájena revitalizace původních loutek – marionet divadelního souboru Pimprlata Vodňany...
Kašpárek je zase zpátky a zve všechny děti na pohádky

Kašpárek je zase zpátky a zve...

Loutkový soubor PIMPRLATA zahajuje novou divadelní sezónu.
Ostrava - zakládání asociace kulturních center

Ostrava - zakládání asociace...

Setkání lídrů kulturních organizací, domů a center v ČR a zakládání Asociace kulturních center AKCE...
Revitalizace interiéru KD Vodňany

Revitalizace interiéru KD Vodňany

Program rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu
Merch VRD k dostání v kavárně Magnet!

Merch VRD k dostání v kavárně...

Trvalo nám to...
KINO ve Vodňanech

KINO ve Vodňanech

V polovině 70. let stály vstupenky od čtyř do šesti korun, v polovině 80. let to bylo mezi šesti a osmi korunami, o deset let později pak 20 Kč a více.
VÝMĚNA PROJEKČNÍHO PLÁTNA

VÝMĚNA PROJEKČNÍHO PLÁTNA

Dne po 12. 6. 2023 proběhla v kulturním domě výměna plátna za nové...
Kalendárium | květen 2023

Kalendárium | květen 2023

Přehled akcí MěKS Vodňany pro květen.